czym tak naprawde jest dieta

Czym tak naprawdę jest dieta?

BLOG

Czy każdy z nas jest na diecie? Tak.

Znaczenie słowa dieta w pierwszym skojarzeniu zupełnie mija się z tym czym tak naprawdę jest. Narosło wokół niego wiele błędnych przekonań. Najczęściej kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym, z ograniczeniami, wyrzeczeniami.

Co to jest dieta?

Według Wikipedii, a także w nauce o żywieniu człowieka, dieta to sposób odżywiania się. Tylko tyle i aż tyle.

Każdy organizm żywy potrzebuje substancji, które będą dawać mu energię do działania, siłę do codziennego funkcjonowania, zdrowie i prawidłowy rozwój. To wszystko przekłada się na dobre samopoczucie.

Ale osiągnięcie tego, wcale nie jest proste.

Żeby odżywianie było zdrowe i spełniało wymagania organizmu, musi być zbilansowane, czyli dostarczać mu wszystkie potrzebne składniki.

Dużo tych diet.

Na wykluczeniu pewnych składników bazują na ogół diety odchudzające. Z nimi najczęściej kojarzy nam się to słowo. Szybko doprowadza to do niedoborów w organizmie, co w konsekwencji jest dla niego bardzo szkodliwe. Przecież nie chcemy szkodzić samym sobie.

Sposób odżywiania (dieta) jest inny w różnych krajach. Jest to uwarunkowane kulturowo, zależne od dostępności danych produktów, umiejętnym wykorzystaniu zasobów. Bardzo różnią się przecież codzienne posiłki w ciepłych krajach śródziemnomorskich, od dań podawanych w zimnych krajach skandynawskich. Nie zmienia się podstawowe zapotrzebowanie organizmu w tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy i minerały, ale są mu one dostarczane z różnych,  aktualnie dostępnych produktów.

Odpowiednia dieta jest bardzo ważna w wielu chorobach. Odżywianie dostosowane do wymagającego innego traktowania organizmu pozytywnie wpływa na proces zdrowienia, lub spowalnia proces postępowania choroby. Powinno jednak odbywać się pod kontrolą lekarską z uwzględnieniem stanu pacjenta, leków, jakie przyjmuje, niedoborów w jego organizmie i wielu innych czynników.

Dieta może odnosić się do wyznawanej religii, jak dieta koszerna, czy muzułmańska. W nich pewne produkty są niedozwolone, lub muszą być przygotowane w odpowiedni sposób.

Dieta może wykluczać pewne składniki, jak mięso i ryby (np. w diecie wegetariańskiej i jarskiej), czy zupełnie rezygnować z produktów zwierzęcych, takich jak mleko i jaja (w diecie wegańskiej).

Odżywiasz się zdrowo?

Dla osób zdrowych, chcących to zdrowie utrzymać podstawą powinna być różnorodność w jadłospisie. Posiłki powinny być nie tylko zbilansowane pod kątem odżywiania organizmu. Powinny być także smaczne i ładnie wyglądać. Prawdą jest, że jemy oczami. Przygotowanie i wymyślanie codziennie nowych dań wcale nie jest łatwe. Bardzo często z braku czasu na gotowanie, z braku czasu na zrobienie zakupów, zadowalamy się niestety szybkim jedzeniem. To też jest dieta, sposób odżywiania, nasz własny. Niestety niekorzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia.

 

Rozwiązaniem są np. kompleksowe posiłki tworzone przez catering dietetyczny. Są to w pełni zbilansowane diety tworzone przez pasjonatów, którzy znają się na kuchni i gotowaniu. Codzienna porcja zdrowia, smacznie podana, gotowa do spożycia. Idealne ułatwienie dla zabieganych.